Dworzec Kolei Herby-Częstochowa
Dworzec Kolei Herby-Częstochowa, wzniesiony w 1903 (przy obecnej ulicy Boya-Żeleńskiego 3/5). Funkcjonował jako dworzec Częstochowa I Kolei Herby-Częstochowa. Tu rozpoczynała się główna linia kolejowa tzw. kolei herbskiej. Po wybudowaniu kolei Herby-Kielce w 1911 dworzec ten utracił znaczenie. W budynku dworcowym do 1914 działało rosyjskie gimnazjum kolejowe. W 1914, po wkroczeniu wojsk niemieckich do Częstochowy, utworzono tu wojskowy szpital polowy nr 2; działał on do 1915. Później w budynku dawnego dworca zamieszkiwali pracownicy kolei. Jeszcze przed 1918 urządzono tu miejski oddział dezynfekcyjny. Później dawny dworzec służył jako pawilon biurowy Polskich Kolei Państwowych. Budynek zachował się do dnia dzisiejszego; kilkakrotnie dokonywano przebudowy jego bryły głównej, dlatego nie przypomina wyglądem pierwotnie stojącego tu gmachu.
Józef A. Bossowski, Zbigniew Urbański, Historia Kolei Herby-Częstochowa, Częstochowa 2002, s. 21, 23, 24, 25.
Autor: → Juliusz Sętowski
Poprzednie hasło
→ Dworzec główny Polskich Kolei Państwowych w Częstochowie
Ostatnio dodane
Miejski Uniwersytet Powszechny
instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::
Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny
w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::
Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba
wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::