„Delicje”

Udostępnij

Delicje”, obiekt architektoniczny składający się z kawiarni i cukierni zaprojektowany w 1974 przez znanego częstochowskiego architekta → Mariana Kruszyńskiego, absolwenta Politechniki Wrocławskiej, jako obiekt towarzyszący budynkowi mieszkalnemu zwanego potocznie „falowcem”, w tworzącym się osiedlu Rondo I (przy zbiegu al. Jana Pawła II i al. Armii Krajowej). Ciekawy w formie, dwukondygnacyjny pawilon, ze specjalnie zaprojektowaną skarpą i oryginalnymi schodami łączącymi kondygnacje. Do schyłku lat 80. działała w nim popularna wśród mieszkańców i chętnie odwiedzana kawiarnia oferująca lody i desery. W latach 90. funkcjonował tu salon samochodowy, a obecnie pizzeria i sklep sieciowy. Dzisiejszy budynek zatracił pierwotne cechy architektoniczne.

„Marian Kruszyński architekt” (wersja elektroniczna): https://www.facebook.com/mariankruszynskiarchitekt/ (data dostępu 2.09.2020 r); – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł