Dąb Konstytucji

Udostępnij

Dąb Konstytucji, W końcu kwietnia 1916 urzędujące w Częstochowie władze niemieckie udzieliły zgody na przeprowadzenie uroczystych obchodów 125. rocznicy Konstytucji 3 Maja. Częstochowianie niezwykle starannie przygotowali się do tego święta narodowego: domy na trasie pochodu przystrojone były biało-czerwonymi flagami, wizerunkami białych orłów, emblematami patriotycznymi. W wielotysięcznym marszu, który wyszedł z Nowego Rynku (plac Daszyńskiego), brali udział strażacy, członkowie różnych stowarzyszeń społecznych, związków, cechów rzemieślniczych, uczniowie, duchowieństwo. Podczas pochodu śpiewano pieśni narodowe, przygrywały orkiestry straży ogniowej i miejscowych gimnazjów. Kulminacyjnym punktem uroczystości było zasadzenie pamiątkowego drzewka – kilkunastoletniego dębu podarowanego z własnej szkółki przez miejscowego właściciela zakładu ogrodniczego → Mieczysława Bolesława Hoffmana. W ceremonii zasadzenia drzewka wzięli udział: chorąży pochodu ze sztandarem, chóry i duchowieństwo, ostatnie klasy gimnazjów i pensji, trzyosobowe delegacje korporacji, instytucji i cechów. Park znany dotychczas jako stary, wkrótce oficjalnie nazwano → Parkiem 3 Maja. Dąb 15 XI 1977 otrzymał (jako pierwszy w parku) status pomnika przyrody. Nazywano go Dębem Wolności. W 1989 przy drzewie umieszczono tabliczkę informującą, że zostało posadzone 3 V 1916 przez młodzież szkolną Częstochowy dla uczczenia 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W dniu święta flagi 2 V 2016 w przededniu rocznicy obchodów trzeciomajowych z 1916 w Częstochowie, dąb ten z inicjatywy częstochowskiego Komitetu Obrony Demokracji został obdarzony imieniem Dębu Konstytucji. Świadczy o tym tabliczka na głazie umieszczona podczas uroczystości, które odbyły się przy drzewie.

Przewodnik po parkach miejskich 3 Maja i Staszica w Częstochowie, red. Jerzy Zygmunt, Częstochowa 2009, s. 17; – „Jasne, że Częstochowa” 2016, nr 54, s. 17.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Dawidowicz Joachim Chaim

Następne hasło
→ Dąbkowski Mieczysław

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł