Częstochowskie Zakłady Materiałów Biurowych (CZMB)

Udostępnij

Częstochowskie Zakłady Materiałów Biurowych (CZMB), początki sięgają 1934; uruchomiono wówczas na ul. Fabrycznej (obecnie Mielczarskiego) Fabrykę Wiecznych Piór „Omega” M. Szai i A. Wrocławskiego. W czasie II wojny światowej zakład działał pod niemieckim zarządem. W 1949 został znacjonalizowany, a w 1950 wznowił produkcję jako Częstochowskie Zakłady Materiałów Biurowych. W ich skład weszły wytwórnie przy ul. Mielczarskiego, Wolności, Żwirki i Wigury (gdzie do 1950 istniała fabryczka produkująca zeszyty i opakowania tekturowe) oraz w Gnaszynie. Pracowało w nich około 70 osób. W 1954 Zakłady zreorganizowano – na ul. Żwirki i Wigury produkowano pióra, a potem także ołówki automatyczne, zaś Gnaszyńskie Zakłady Przetworów Papierowych przejęły produkcję wyrobów papierniczych i tekturowych. W latach 60. zakupiono w Chinach maszyny do produkcji piór (w 1965 zaczęto w Częstochowie produkować pióro wieczne „Zenith”). W 1971 sprowadzono ze Szwajcarii urządzenia do produkcji wkładów do długopisów; najsłynniejszym produktem Zakładów były długopisy „Zenith”. Pod koniec lat 70. oddano do użytku nowy budynek biurowy CZMB naprzeciwko fabryki przy ul. Żwirki i Wigury. W latach 80. Zakłady zmodernizowano – kupiono maszyny w Szwajcarii i Francji. W latach 90. CZMB sprywatyzowano – przekształcano je w kolejne spółki o różnych nazwach, m.in. Astra-Zenith, Zenith-MonAmi, często zmieniali się właściciele, zaś załogę redukowano. Ostatni inwestor – firma z Korei Południowej zawiesiła produkcję, pozostawiając prawa do znaku towarowego „Zenith” warszawskiej spółce Astra. Na podstawie umowy z tą spółką, byli pracownicy CZMB produkują długopisy „Zenith” w swej firmie „Omega”, która działa w kilku pomieszczeniach dawnych CZMB.

„Gazeta Wyborcza. Częstochowa” 2016 (20 V), s. 8–9.

Autor: → Paweł Michalski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł