Częstochowska Fabryka Igieł,
Częstochowska Fabryka Igieł, Fabryka Igieł w Częstochowie powstała w 1865. Jej nowe zabudowania wzniesione przez → Leopolda Werdego z udziałem wspólników, powstały przy ul. Fabrycznej (Mielczarskiego 21/23) w 1883. Działała wówczas jako Fabryka Igieł Leopold Werde i Spółka. W 1885 fabrykę kupił → Markus Henig wraz z dwoma wspólnikami. Od 1887 występowała pod nazwą Pierwsza w Kraju Fabryka Igieł i Szkieletów do Parasoli Markus Henig i S-ka Częstochowa. Od 1919 jako Częstochowska Fabryka Igieł i Wyrobów Metalowych. Dzięki monopolistycznej pozycji na rynku krajowym, w czasie kryzysu gospodarczego na przełomie lat 20. i 30. fabryka nadal przynosiła zyski. W czasie okupacji niemieckiej, oprócz dotychczasowej produkcji, wyrabiano tam również zapalniki do granatów (20% produkcji ogólnej). W 1948 zakład upaństwowiono; działał odtąd jako Państwowa Fabryka Igieł i Wyrobów Metalowych w Częstochowie. W 1955 przyłączono do niej Rudnicką Fabrykę Wyrobów Stalowych w Rudnikach oraz wytwórnię scyzoryków J. Marca w Częstochowie. Od 1958 działała jako Częstochowska Fabryka Igieł i Wyrobów Metalowych Przemysłu Terenowego. Wprowadzono wówczas nowy park maszynowy. W 1970 produkowano tam 40 różnych wyrobów, m.in.: igły ręczne, zatrzaski krawieckie, szydełka, klipsy i scyzoryki. Część produkcji eksportowano za granicę. Zakład został wyróżniony złotą odznaką „Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego”. Przynajmniej do 1976 fabryka funkcjonowała pod własnym szyldem jako Zakłady Igieł i Galanterii Metalowej „Igmet”, następnie weszła w skład Zakładów Artykułów Technicznych i Galanteryjnych „Polgal”; zakład przeniesiono do budynków fabryki guzików przy ul. Ogrodowej. Zakończył działalność w lutym 2006 wraz z upadkiem „Polgalu”.
Franciszek Sobalski, Przemysł częstochowski (1882–1914), Częstochowa 2009, s. 57; – Stulecie Częstochowskiej Fabryki Igieł, Częstochowa 1966, s. 10, 11, 35, 45, 55; – „Życie Częstochowy” 1970, nr 206, s. 6.
Autor: → Paweł Michalski
Poprzednie hasło
→ Częstochowska Fabryka Guzików
Następne hasło
→ Częstochowski Okręg Przemysłowy (Cz.O.P.)
Ostatnio dodane
Miejski Uniwersytet Powszechny
instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::
Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny
w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::
Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba
wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::