Cukiernia Błaszczyńskiego

Udostępnij

Cukiernia Błaszczyńskiego, prowadzona od połowy 1907 przez → Antoniego Błaszczyńskiego u zbiegu I Alei 13 i ul. Dojazd (od 1919 Piłsudskiego); Błaszczyński odkupił wówczas lokal od Michała Rudzkiego, który wcześniej prowadził tam cukiernię. W cukierni należącej do najlepszych w Częstochowie systematycznie odbywały się podwieczorki muzyczne, wystawy obrazów, można było tu zakupić bilety na różne miejskie imprezy kulturalne – koncerty i przedstawienia teatralne. Przed 1914, według wspomnień Juliana Kulskiego, „lokal stał się jakby salonem Częstochowy, nie tyle może ze względu na urządzenie, ile na łatwość spotykania tu miejscowych znakomitości. Dotyczyło to tak polskiej inteligencji i mieszczaństwa, jak wojskowych i urzędników carskich”. Pomimo trudności w zaopatrzeniu, lokal prowadzony przez Błaszczyńskiego działał przez całą okupację niemiecką 1914–18. Wnętrze cukierni było pokryte freskami autorstwa częstochowskiego artysty malarza → Pereca Willenberga. Od 1929 cukiernia zaopatrywała w swoje wyroby ciastkarnię (przy III Alei 55) Henryka Błaszczyńskiego, syna Antoniego.

Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Cmentarz żydowski

Następne hasło
→ Cygański Józef Tomasz

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł