Cmentarz staromiejski

Udostępnij

Cmentarz staromiejski, założony przy kościele św. Zygmunta ok. 1382, po przeniesieniu siedziby parafii częstochowskiej z Jasnej Góry do filialnego kościoła pw. św. Zygmunta. W 1643 cmentarz, który zajmował plac przed kościołem (później Nowy Rynek, od 1932 → pl. Daszyńskiego), został powiększony (do linii obecnych ulic Berka Joselewicza i Ogrodowej). Znajdowała się na nim kaplica, murowana (z cegły) pw. św. Krzyża i szkoła parafialna. Pierwotnie otoczony był murem kamiennym. Około 1825, w związku z pracami przy wytyczaniu ulicy Panny Maryi (Aleja NMP) i niwelacji placu do ul. Krakowskiej, cmentarz zlikwidowano. Założono go w innym miejscu, poza granicami miasta, u zbiegu późniejszych ulic Fabrycznej (Mielczarskiego), Ogrodowej i Piotrowskiej (Piotrkowskiej). Na terenie cmentarza staromiejskiego wyburzono też kaplicę oraz budynek szkoły parafialnej. Jeszcze w końcu XIX w. w pobliżu kościoła znajdowały się nagrobki.

Katalog zabytków sztuki, Miasto Częstochowa, pod red. Z. Rozanow i E. Smulikowskiej, Warszawa 1995: cz. 1, Stare i nowe miasto, Częstochówka i przedmieścia, opracowanie autorskie Z. Rozanow i E. Smulikowska, s. 34, 35; – Juliusz Braun, Częstochowa. Rozwój urbanistyczny i architektoniczny, Warszawa 1959, s. 52; – „Goniec Częstochowski” 1915, nr 51, s. 1.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł