Chrzanowska (Golczewska-Chrzanowska) Wacława

Udostępnij

Chrzanowska (Golczewska-Chrzanowska) Wacława (1883–), nauczycielka, właścicielka szkoły, działaczka niepodległościowa. Ukończyła studia wyższe i od ok. 1908 pracowała jako nauczycielka. W lipcu tr. objęła po → Kazimierze Garbalskiej Zakład Naukowy Żeński Siedmioklasowy przy ul. Teatralnej 9 (Kościuszki) w Częstochowie (→ Gimnazjum Żeńskie Wacławy Chrzanowskiej). Od 1914 wraz z mężem → Stanisławem Chrzanowskim, angażowała się w działania na rzecz Legionów Polskich. Mieszkanie Chrzanowskich było często odwiedzane przez wysłanników Piłsudskiego. Obydwoje przyjaźnili się z Marią i Marianem Dąbrowskimi. W 1910 była współorganizatorką, później przewodniczącą częstochowskiego koła Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich (później było to → Stowarzyszenie Nauczycielstwa Polskiego). Po 1918 wyjechała z Częstochowy. W 1925 był nauczycielką przyrodoznawstwa w Państwowym Gimnazjum Męskim im. J. Kochanowskiego w Radomiu (przy ul. Wysokiej 56).

Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminariów nauczycielskich oraz wykaz zakładów naukowych i władz szkolnych, Rocznik II, zestawił Zygmunt Zagórowski, Warszawa–Lwów 1926, s. 302; – „Goniec Częstochowski” 1908, nr 243, s. 3, 1931, nr 49, s. 20; – Handlowiec. Kalendarz dla spraw handlu i przemysłu m. Częstochowy na 1914 r., [Częstochowa 1914?].

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Chorzelska Matylda

Następne hasło
→ Chrzanowski Stanisław

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł