Chłopickiego ulica

Udostępnij

Chłopickiego ulica, powstała w drugiej połowie XIX w. Pierwotnie ulica ta nazywała się Ciemna; po 1931 otrzymała nazwę – Chłopickiego. W latach 20. i 30. XX w. była jedną z najdłuższych ulic miasta; ciągnęła się od torów kolejowych przy ul. Lewe Wały (obecnie ul. Wały Dwernickiego) w kierunku → Rynku Wieluńskiego, przechodziła za jego północną pierzeją i dochodziła do wysokości → cmentarza św. Rocha. W 1915 Rada Miejska podjęła decyzję o jej wybrukowaniu; uchwały tej nie udało się zrealizować. Nawierzchnię z kamieni otoczaków ulica otrzymała dopiero w latach 30. Do lat 20. była najdalej wysuniętą na północ ulicą miasta. W końcu lat 50. ulicę przedzieliła al. Zawadzkiego (al. Armii Krajowej), po wybudowaniu cukierni i kawiarni → „Delicje” zamknięto przejazd przez ul. Zawadzkiego, odcinając część ciągnącą się od Wałów Dwernickiego do „Delicji” i nadając temu fragmentowi nową nazwę – ul. Pleszyniaka (obecnie Czartoryskiego). W latach 60. i 70. ulica Chłopickiego na znacznej swej długości została pokryta asfaltem. Oryginalna nawierzchnia z otoczaków (z lat 30. XX w.) zachowała się jedynie na odcinku ok. 150 m od al. Armii Krajowej do ul. Kilińskiego.

Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł