Bambino. Studencki Zespół Satyryczny „Bambino”

Udostępnij

Bambino. Studencki Zespół Satyryczny „Bambino”, działał w 1957–62 pod egidą Rady Uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich Politechniki Częstochowskiej. Przedstawienia odbywały się początkowo w salce Domu Studenta nr 2, później w → Domu Kultury „Stradom” oraz w klubie studenckim → „Filutek”. Debiutował programem Bawimy się w ZMP, kolejne programy to Białe na czarnym, Uśmiech na raty, Przeważnie niepoważnie i (ostatni) Stypa. W 1960 z inicjatywy zespołu zorganizowane zostały „igrce” (z pochodem gałganiarzy i otrzęsinami), które w 1963 przekształciły się → Wiosnę Studentów (juwenalia). W 1962 na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Studenckiej w Częstochowie Tadeusz Góra i Andrzej Żelazny otrzymali nagrodę za wykonanie Ballady o świętym autorstwa Janusza Mielczarka, a Krystyna Maciejewska wyśpiewała nagrodę Rady Naczelnej Zrzeszenia Studentów Polskich. W zespole udzielali się także Barbara Bożek, Leokadia Polak, Adela Malinowska, Maria Siwek, Jadwiga Placek, Andrzej Bińkowski (kierownik), Włodzimierz Kocela, Jan Łaskawiec, Stanisław Sawicki, Piotr Snarski, Zdzisław Sroczyński, Ryszard Uklański.

Andrzej Żelazny, Studencki Zespół Satyryczny „Bambino” - wspomnienia (lata 1957–1962), [w:] Moje studia na Politechnice Częstochowskiej. Wspomnienia, Częstochowa 2019, s. 182–208; Ważniejsze wydarzenia z historii ruchu studenckiego Politechniki Częstochowskiej i Rady Uczelnianej ZSP/SZSP. Kalendarium, oprac. Józef Tomasz Krakowian, Częstochowa 2019, s. 29, 31, 42, 43, 46, 52, 53.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł