Aleja 33

Udostępnij

Aleja 33, kamienica z przełomu XIX i XX w. Należała do Emilii, Jana i Anny z Piaseckich, Wandy Trocińskiej i Jadwigi Zaremby. W 1910 budynek należał do → Ludwika Templa, a dwa lata później do jego synów: Hipolita, Aleksandra i Jakuba. Znajdowały się tu m.in. Warszawska Pracownia Bielizny Męskiej, Damskiej i Dziecinnej oraz Haftu, sklep M. Hoenigmana z alkoholami, gabinet doktora → Stanisława Nowaka, gabinet dentystyczny Michała Rozenowicza, firma Henryk Łaguna i S-ka oraz zakład fotograficzny „Stella”. Od 1912 działała tu klinika ginekologiczno-położnicza założona przez dr. Stanisława Nowaka, był tu też gabinet lekarski Wacława Kona. Do 1914 urzędował tu Naczelnik Sztabu 14 Kawaleryjskiej Dywizji. Przed 1914 swoją siedzibę miało też Częstochowskie Biuro Komisowe → Stanisława Bzowskiego i → Jana Dreszera, a później biuro techniczne → Ludwika Karpfa. Od 1915 na II piętrze znajdowała się siedziba → Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego. Po 1945 budynek zajmowały: Izba Przemysłowo-Handlowa, Stowarzyszenie Kupców i Przemysłowców Polskich oraz klub radiowy → Ligi Przyjaciół Żołnierza.

Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Paweł Michalski

Poprzednie hasło
→ Aleja 27 (Dom Kohna)

Następne hasło
→ Aleja 34

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł