Aleja 18

Udostępnij

Aleja 18, wzniesiony w II połowie XIX w. Od początku XX w. do lat 30. znajdował się tu Hotel Kupiecki (którego właścicielem był Józef Bem), siedziba → Częstochowskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, a od 1922 oddział częstochowski Ziemskiego Banku Kredytowego we Lwowie. W domu tym funkcjonowały zakład ślusarsko-mechaniczny i fabryka zabawek → Joachima Wekslera. Od frontu, w przyziemiu, działały sklepy z różnym asortymentem; m.in. od ok. 1907 skład sukna Zygmunta Goldmana, magazyn konfekcji oraz bielizny męskiej Stanisława Skurczyńskiego. Później Skurczyński otworzył tu zakład fryzjerski (później pod nazwą „Zygmunt”, prowadził go Zygmunt Krawczykowski). Od przełomu lat 80. i 90. XX w. działała tu cukiernia (z ogródkiem) Jana Raschkego, a od lat 70. w tym miejscu była → Kawiarnia „Ludowa”. Mieszkańcami domu byli ludzie związani z ochroną zdrowia: stomatolog → Adolf Gelbard, lekarze → Konstanty Rejman, → Ignacy Frankenberg, → Józef Wajnbaum i Alina Wajnbaum. Funkcjonował też skład apteczny A. Pisarzewskiego, później B. Popławskiego. Do 1939 właścicielem domu był → Józef Ficenes.

Tomasz Haładyj, Tadeusz Piersiak, Joanna Skiba, Spacerownik po Częstochowie, Biblioteka Gazety Wyborczej, Warszawa 2010, s. 18; – Katalog zabytków sztuki. Miasto Częstochowa, pod red. Z. Rozanow i E. Smulikowskiej, Warszawa 1995: cz. 1, Stare i nowe miasto. Częstochówka i przedmieścia, opracowanie autorskie Z. Rozanow i E. Smulikowska, s. 89; – „Goniec Częstochowski” 1922, nr 87, s. 3; – Przewodnik po Wystawie Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie 1909 r., Częstochowa 1909, s. 42 (cz. II); – Handlowiec. Kalendarz dla spraw handlu i przemysłu m. Częstochowy na 1914 r., [Częstochowa 1914?], (wykaz nieruchomości); – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Aleja 16

Następne hasło
→ Aleja 26

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł