Aleja 16

Udostępnij

Aleja 16, zbudowany ok. 1879 jako zajazd, pierwotnie parterowy, z bramą w środkowej części. W 1889 przebudowany: wzniesiono piętro, dobudowano piętrowe oficyny, powstał też niższy budynek od strony Wałów (ul. Wały Dwernickiego), który służył początkowo za stajnie i wozownie. Kolejna przebudowa domu miała miejsce w 1907, podwyższono go wówczas o następne piętro. W 1919 dokonano rozbudowy oficyny, przyłączając ją do sąsiedniej kamienicy będącej własnością → Józefa Ficenesa. Po 1919 przebudowy budynku miały miejsce w przyziemiu od strony frontowej. Znajdowały się tu: od 1903 zakład optyczny → Karola Soczka (firma ta, należąca do potomków Soczka, funkcjonuje w tym miejscu do dziś), sklep ogrodniczy → Stanisława Jastrzębskiego, od 1909 zakład fryzjerski „Stefan” Stefana Widery, cukiernia Władysława Webera (działała do lat 50. XX w.). Także składy handlowe: wyrobów szklanych, porcelanowych i lamp W. Spiegelmana i skład farb i papieru Herszlika Imicha, od 1934 magazyn towarów wełnianych, jedwabi, aksamitów U. Librowicza i Spółki. W czasie I wojny światowej działało tu biuro pośrednictwa pracy przy Radzie m. Częstochowy. W latach 50. i 60. funkcjonowała tu księgarnia muzyczna, a od lat 70. (do ok. 1983) antykwariat naukowy → „Domu Książki”, prowadzony przez → Jerzego Badorę. Właścicielami kamienicy od końca XIX w. byli → Józef Imich i Dawid Pankowski, później (do 1939) Herszlik Imich. Od II połowy lat 40. współwłaścicielem domu i mieszkańcem był adwokat → Miron Kołakowski.

Zbigniew Jakubowski, Częstochowskie opowieści o mieście, ludziach, wydarzeniach, Częstochowa 1993, s. 21, 22, 23; Tomasz Haładyj, Tadeusz Piersiak, Joanna Skiba, Spacerownik po Częstochowie, Biblioteka Gazety Wyborczej, Warszawa 2010, s. 17; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Aleja 13

Następne hasło
→ Aleja 18

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł