O projekcie

Pomysł stworzenia wirtualnej encyklopedii miasta odpowiada na potrzeby naszych czasów, gdzie liczy się szybkość i łatwość w znajdowaniu informacji, szczególnie w trudnych przypadkach. Potwierdził to czas pandemii, gdy szukanie historycznych informacji w książkach jest uniemożliwione, ograniczono bowiem wizyty w bibliotekach czy czytelniach.
Nasze życie zmieniło się. Więcej czasu spędzamy w domu, odkrywamy nowe zainteresowania, pracujemy i uczymy się zdalnie. Najczęściej informacji szukamy w Internecie i, co ważne,
ze sprawdzonego źródła – z jednej strony wiarygodnego, z drugiej otwartego, gdzie każdy użytkownik ma możliwość dodania rekordu, którego zawartość jest opracowywana przez zespół redakcyjny. W przypadku naszej encyklopedii redaktorami i specjalistami w tej dziedzinie
są pracownicy Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

W Encyklopedii Częstochowy znajduje się obecnie 800 haseł dotyczących miejsc, osób
i wydarzeń związanych z dziejami miasta. Liczba 800 – jako punkt wyjścia do dalszego postępu prac – nawiązuje do jubileuszu 800-lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Częstochowie. Powstanie encyklopedii to jeden z elementów obchodów tej doniosłej rocznicy, która sprawia, że chętnie sięgamy wstecz, by spojrzeć na rozwój Częstochowy z nowej perspektywy.

Każdy, kto interesuje się przeszłością miasta, z pewnością dostrzeże, że w zamieszczonych opisach można znaleźć dużo informacji, które wcześniej nie pojawiały się w opracowaniach lub były potraktowane zdawkowo. Założeniem twórców internetowej Encyklopedii Częstochowy jest to, by hasła o przeszłości i dniu dzisiejszym regionu trafiały do jak największego grona odbiorców. Platforma informacyjna zamieszczona w sieci ma być czytelna, łatwa w nawigacji
i przyjazna w obsłudze.

Dla osób, które chciałyby zaproponować nowe wpisy, została przygotowana osobna zakładka „Zgłoś hasło”. Zapraszamy!

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł